Bourns Inc. 3310Y-001-105
3310Y-001-105 picture photo
Mfg. Part Number
3310Y-001-105
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1M OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310Y-001-105.pdf
Availability of 3310Y-001-105
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3310Y-001-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310Y-001-105
Internal Part NumberEIS-3310Y-001-105
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLNon-Rohs Panel Control Models 18/Nov/2011
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio 3310
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310Y-001-105
Related Links3310Y-, 3310Y-001-105 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310Y-001-105 Details Description
Related parts for 3310Y-001-105
DIODE GEN PURP 400V 16A TO220AC datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CUTTER TIP ANGL RZR FLSH 5.5" datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD 4POS datasheet.pdf
LED LTPL WARM WHITE 3000K 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 43.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS PNL MNT PIN datasheet.pdf