Bourns Inc. 3310Y-001-502
3310Y-001-502 picture photo
Mfg. Part Number
3310Y-001-502
Brief Description
POT 5K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310Y-001-502.pdf
Availability of 3310Y-001-502
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3310Y-001-502 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310Y-001-502
Internal Part NumberEIS-3310Y-001-502
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLNon-Rohs Panel Control Models 18/Nov/2011
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310Y-001-502
Related Links3310Y-, 3310Y-001-502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310Y-001-502 Details Description
Related parts for 3310Y-001-502
IC REG LDO ADJ 0.8A TO252-3 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CHROMALIT ELLIPSE LHT SRCE BULB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 74POS datasheet.pdf