Bourns Inc. 3310Y-002-104L
3310Y-002-104L picture photo
Mfg. Part Number
3310Y-002-104L
Brief Description
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310Y-002-104L.pdf
Availability of 3310Y-002-104L
QUANTITY
3310Y-002-104L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310Y-002-104L
Internal Part NumberEIS-3310Y-002-104L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3310Y Material Declaration
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
3310 Model Epoxy 22/Dec/2011
PCN PackagingLabel Change 29/May/2015
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310Y-002-104L
Related Links3310Y-0, 3310Y-002-104L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310Y-002-104L Details Description
Related parts for 3310Y-002-104L
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 1W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 30A D2PAK datasheet.pdf
SSD 16GB SCSI datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 100UF 20% 1.8V 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
SENS 1000PSI 22MM 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
REFLECTOR 111MM RND CITIZEN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf