Bourns Inc. 3310Y-011-203L
3310Y-011-203L picture photo
Mfg. Part Number
3310Y-011-203L
Brief Description
POT 20K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310Y-011-203L.pdf
Availability of 3310Y-011-203L
QUANTITY
3310Y-011-203L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310Y-011-203L
Internal Part NumberEIS-3310Y-011-203L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel Change 29/May/2015
TaperLinear
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310Y-011-203L
Related Links3310Y-0, 3310Y-011-203L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310Y-011-203L Details Description
Related parts for 3310Y-011-203L
TVS DIODE 15VWM 30VC SO16 datasheet.pdf
LED GREEN 1206 SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 5.2A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
GASKET PANEL SHELL SIZE 12 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 174 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf