Bourns Inc. 3313S-1-103E
3313S-1-103E picture photo
Mfg. Part Number
3313S-1-103E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.125W SMD
Datasheet Download
3313S-1-103E.pdf
Availability of 3313S-1-103E
QUANTITY
3313S-1-103E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3313S-1-103E
Internal Part NumberEIS-3313S-1-103E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3313 Model1 8/Jan/2012
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3313 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.142" x 0.159" Face x 0.211" H (3.61mm x 4.05mm x 5.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3313S-1-103E
Related Links3313S-, 3313S-1-103E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3313S-1-103E Details Description
Related parts for 3313S-1-103E
BULB 13W FLUORESCENT REPLACEMENT datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .156 9POS 30AU datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.2V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 300MA 2.2 OHM TH datasheet.pdf