Bourns Inc. 3314G-1-103E
3314G-1-103E picture photo
Mfg. Part Number
3314G-1-103E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3314G-1-103E.pdf
Availability of 3314G-1-103E
QUANTITY
3314G-1-103E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3314G-1-103E
Internal Part NumberEIS-3314G-1-103E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3314 - Sealed
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.177" x 0.177" Face x 0.100" H (4.50mm x 4.50mm x 2.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3314G-1-103E
Related Links3314G-, 3314G-1-103E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3314G-1-103E Details Description
Related parts for 3314G-1-103E
SENSOR ACTUATOR BOX 6SLOT 5POS datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
IC MULTI-CH RS232 DVR/RCV 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.4A 140 MOHM TH datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 23.75MM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISD2360 datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE SU 9VF datasheet.pdf
CAP TANT POLY 8200UF 6V CHA MNT datasheet.pdf