Bourns Inc. 3314J-1-754E
3314J-1-754E picture photo
Mfg. Part Number
3314J-1-754E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 750K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3314J-1-754E.pdf
Availability of 3314J-1-754E
QUANTITY
3314J-1-754E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3314J-1-754E
Internal Part NumberEIS-3314J-1-754E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3314 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.177" x 0.177" Face x 0.100" H (4.50mm x 4.50mm x 2.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3314J-1-754E
Related Links3314J-, 3314J-1-754E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3314J-1-754E Details Description
Related parts for 3314J-1-754E
CAP CER 0.018UF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 19 OLIVE datasheet.pdf
OSC SO 400.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG GREEN 100' datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 3V datasheet.pdf