Bourns Inc. 3314J-2-200E
3314J-2-200E picture photo
Mfg. Part Number
3314J-2-200E
Brief Description
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3314J-2-200E.pdf
Availability of 3314J-2-200E
QUANTITY
3314J-2-200E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3314J-2-200E
Internal Part NumberEIS-3314J-2-200E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3314 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.177" x 0.177" Face x 0.100" H (4.50mm x 4.50mm x 2.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3314J-2-200E
Related Links3314J-, 3314J-2-200E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3314J-2-200E Details Description
Related parts for 3314J-2-200E
MOSFET N-CH 30V 38A D2PAK datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 3.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 1.65KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 64-TQFP datasheet.pdf
CAP CER 6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 15POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
350 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 4A datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf