Bourns Inc. 3314R-1-100E
3314R-1-100E picture photo
Mfg. Part Number
3314R-1-100E
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3314R-1-100E.pdf
Availability of 3314R-1-100E
QUANTITY
3314R-1-100E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3314R-1-100E
Internal Part NumberEIS-3314R-1-100E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3314 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeBottom Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.177" x 0.177" Face x 0.100" H (4.50mm x 4.50mm x 2.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3314R-1-100E
Related Links3314R-, 3314R-1-100E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3314R-1-100E Details Description
Related parts for 3314R-1-100E
CONN HEADER 14POS 2MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ACCELERATR I2C HOTSWAP 16SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RING TERM #6 14-16AWG datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf