Bourns Inc. 3314R-1-205E
3314R-1-205E picture photo
Mfg. Part Number
3314R-1-205E
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3314R-1-205E.pdf
Availability of 3314R-1-205E
QUANTITY
3314R-1-205E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3314R-1-205E
Internal Part NumberEIS-3314R-1-205E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3314 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeBottom Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.177" x 0.177" Face x 0.100" H (4.50mm x 4.50mm x 2.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3314R-1-205E
Related Links3314R-, 3314R-1-205E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3314R-1-205E Details Description
Related parts for 3314R-1-205E
CONN RECEPT 30POS .049 SMD R/A datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 80V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 38POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
LED DURIS E5 NEU WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA STKRSHTH PP PVC datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1.25W DO214AC datasheet.pdf