Bourns Inc. 3314S-1-103E
3314S-1-103E picture photo
Mfg. Part Number
3314S-1-103E
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3314S-1-103E.pdf
Availability of 3314S-1-103E
QUANTITY
3314S-1-103E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3314S-1-103E
Internal Part NumberEIS-3314S-1-103E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3314 - Sealed
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.197" x 0.177" Face x 0.221" H (5.01mm x 4.50mm x 5.61mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3314S-1-103E
Related Links3314S-, 3314S-1-103E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3314S-1-103E Details Description
Related parts for 3314S-1-103E
CONN HEADER .100 DUAL R/A 22POS datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO220-5 datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC FPGA 133 I/O 196CSP datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 493MA 500 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 15C P 8" YEL JACKS NI datasheet.pdf