Bourns Inc. 3314S-1-203G
3314S-1-203G picture photo
Mfg. Part Number
3314S-1-203G
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3314S-1-203G.pdf
Availability of 3314S-1-203G
QUANTITY
3314S-1-203G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3314S-1-203G
Internal Part NumberEIS-3314S-1-203G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3314 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.197" x 0.177" Face x 0.221" H (5.01mm x 4.50mm x 5.61mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3314S-1-203G
Related Links3314S-, 3314S-1-203G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3314S-1-203G Details Description
Related parts for 3314S-1-203G
RES 475K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 440VAC Y5V RDL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 12V 83MA OUT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf
1000V 1P MOV DIN SPD datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 PIN RECP datasheet.pdf
56UF 450V 22X25MM 105C 2000H datasheet.pdf