Bourns Inc. 3314S-3-501G
3314S-3-501G picture photo
Mfg. Part Number
3314S-3-501G
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3314S-3-501G.pdf
Availability of 3314S-3-501G
QUANTITY
3314S-3-501G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3314S-3-501G
Internal Part NumberEIS-3314S-3-501G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3314 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.197" x 0.177" Face x 0.221" H (5.01mm x 4.50mm x 5.61mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3314S-3-501G
Related Links3314S-, 3314S-3-501G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3314S-3-501G Details Description
Related parts for 3314S-3-501G
IC OPAMP GP 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.65V 8SOIC datasheet.pdf
IC CONV PWM UVLO HV SOT223-4 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG VERT 180POS 30AU PCB datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/SLOT/PG 18CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
RES SMD 18.4OHM 0.25% 0.15W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf