Bourns Inc. 3314S-3-501G
3314S-3-501G picture photo
Mfg. Part Number
3314S-3-501G
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3314S-3-501G.pdf
Availability of 3314S-3-501G
QUANTITY
3314S-3-501G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3314S-3-501G
Internal Part NumberEIS-3314S-3-501G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3314 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.197" x 0.177" Face x 0.221" H (5.01mm x 4.50mm x 5.61mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3314S-3-501G
Related Links3314S-, 3314S-3-501G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3314S-3-501G Details Description
Related parts for 3314S-3-501G
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
IC I-CODE SLI FCP2 datasheet.pdf
IC FLASH MEMORY CTRL 60HXQFN datasheet.pdf
CABLE 3POS STRAIGHT SOCKET 1.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 2/3W 2010 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf