Bourns Inc. 3314Z-1-102E
3314Z-1-102E picture photo
Mfg. Part Number
3314Z-1-102E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3314Z-1-102E.pdf
Availability of 3314Z-1-102E
QUANTITY
3314Z-1-102E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3314Z-1-102E
Internal Part NumberEIS-3314Z-1-102E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3314 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.219" x 0.197" Face x 0.227" H (5.56mm x 5.01mm x 5.76mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3314Z-1-102E
Related Links3314Z-, 3314Z-1-102E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3314Z-1-102E Details Description
Related parts for 3314Z-1-102E
IDC CABLE- ASC14B/AE14G/ASC14B datasheet.pdf
CONN RECEPT 130POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf