Bourns Inc. 3314Z-1-501E
3314Z-1-501E picture photo
Mfg. Part Number
3314Z-1-501E
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3314Z-1-501E.pdf
Availability of 3314Z-1-501E
QUANTITY
3314Z-1-501E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3314Z-1-501E
Internal Part NumberEIS-3314Z-1-501E
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.219" x 0.197" Face x 0.227" H (5.56mm x 5.01mm x 5.76mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3314Z-1-501E
Related Links3314Z-, 3314Z-1-501E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3314Z-1-501E Details Description
Related parts for 3314Z-1-501E
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TX RS485/422 HS 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW DO35 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-3.63V 99W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
MICRO 21C S 6" YEL JACKS datasheet.pdf
CAP CER 510PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 4UDFN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A 4UQFN datasheet.pdf