Bourns Inc. 3315C-002-016L
3315C-002-016L picture photo
Mfg. Part Number
3315C-002-016L
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER 9MM SQ R/A 16PPR
Datasheet Download
3315C-002-016L.pdf
Availability of 3315C-002-016L
QUANTITY
3315C-002-016L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3315C-002-016L
Internal Part NumberEIS-3315C-002-016L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL3315 Model 18/Nov/2011
3315 Series Rescinded Apr/2012
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
3315E Series Epoxy Process Sep/2014
Standard Package50
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series3315
Encoder TypeMechanical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution16
Voltage - Supply-
Actuator Type1/8" Dia Slotted End
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel, PCB Through Hole
OrientationRight Angle
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)25K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3315C-002-016L
Related Links3315C-0, 3315C-002-016L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3315C-002-016L Details Description
Related parts for 3315C-002-016L
TAG MARKER SF2 YLW 21" 400/BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 830MA 550 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf