Bourns Inc. 3318P-1-203
3318P-1-203 picture photo
Mfg. Part Number
3318P-1-203
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.1W PC PIN
Datasheet Download
3318P-1-203.pdf
Availability of 3318P-1-203
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3318P-1-203 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3318P-1-203
Internal Part NumberEIS-3318P-1-203
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3318 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.252" x 0.264" Face x 0.315" H (6.40mm x 6.70mm x 8.00mm)