Bourns Inc. 3319W-1-105
3319W-1-105 picture photo
Mfg. Part Number
3319W-1-105
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.2W PC PIN
Datasheet Download
3319W-1-105.pdf
Availability of 3319W-1-105
QUANTITY
3319W-1-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3319W-1-105
Internal Part NumberEIS-3319W-1-105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3319 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.354" x 0.433" Face x 0.492" H (9.00mm x 11.00mm x 12.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3319W-1-105
Related Links3319W, 3319W-1-105 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3319W-1-105 Details Description
Related parts for 3319W-1-105
RES 30K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
IC FRAM 2MBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf