Bourns Inc. 3319W-1-105
3319W-1-105 picture photo
Mfg. Part Number
3319W-1-105
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.2W PC PIN
Datasheet Download
3319W-1-105.pdf
Availability of 3319W-1-105
QUANTITY
3319W-1-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3319W-1-105
Internal Part NumberEIS-3319W-1-105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3319 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.354" x 0.433" Face x 0.492" H (9.00mm x 11.00mm x 12.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3319W-1-105
Related Links3319W, 3319W-1-105 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3319W-1-105 Details Description
Related parts for 3319W-1-105
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1507 datasheet.pdf
RES 388K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 8" 8A MED datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf