Bourns Inc. 3319W-1-202
3319W-1-202 picture photo
Mfg. Part Number
3319W-1-202
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.2W PC PIN
Datasheet Download
3319W-1-202.pdf
Availability of 3319W-1-202
QUANTITY
3319W-1-202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3319W-1-202
Internal Part NumberEIS-3319W-1-202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3319 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.354" x 0.433" Face x 0.492" H (9.00mm x 11.00mm x 12.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3319W-1-202
Related Links3319W, 3319W-1-202 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3319W-1-202 Details Description
Related parts for 3319W-1-202
TRANS PNP 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
BOARD OEM W/F2M03GX-S01 FOR KIT datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 250V datasheet.pdf
LLC PICTAIL PLUS DAUGHTR BRD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf