Bourns Inc. 3329P-1-254
3329P-1-254 picture photo
Mfg. Part Number
3329P-1-254
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3329P-1-254.pdf
Availability of 3329P-1-254
QUANTITY
3329P-1-254 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3329P-1-254
Internal Part NumberEIS-3329P-1-254
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3329 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)250k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRound - 0.250" Dia x 0.229" H (6.35mm x 5.82mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3329P-1-254
Related Links3329P, 3329P-1-254 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3329P-1-254 Details Description
Related parts for 3329P-1-254
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
IC A/D CONV 2CH 16BIT 10-MSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEADER 5POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 700MA 756 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN BNC MINI JACK R/A 75 OHM datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
MICRO 15C P 120" RBW JACKS datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf