Bourns Inc. 3329P-1-502
3329P-1-502 picture photo
Mfg. Part Number
3329P-1-502
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3329P-1-502.pdf
Availability of 3329P-1-502
QUANTITY
3329P-1-502 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3329P-1-502
Internal Part NumberEIS-3329P-1-502
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3329 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRound - 0.250" Dia x 0.229" H (6.35mm x 5.82mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3329P-1-502
Related Links3329P, 3329P-1-502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3329P-1-502 Details Description
Related parts for 3329P-1-502
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.5MM datasheet.pdf
SW PIN PLUNGER SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24DHVQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY MULT-OUTP 48TQFN datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ3A PG11 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT SKT datasheet.pdf