Bourns Inc. 3329S-1-201
3329S-1-201 picture photo
Mfg. Part Number
3329S-1-201
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3329S-1-201.pdf
Availability of 3329S-1-201
QUANTITY
3329S-1-201 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3329S-1-201
Internal Part NumberEIS-3329S-1-201
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
PackagingTube
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.260" x 0.330" Face x 0.330" H (6.60mm x 8.38mm x 8.38mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3329S-1-201
Related Links3329S, 3329S-1-201 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3329S-1-201 Details Description
Related parts for 3329S-1-201
CONN HEADER 32POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 4KV NP0 1825 datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 54 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf