Bourns Inc. 3329S-1-253
3329S-1-253 picture photo
Mfg. Part Number
3329S-1-253
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3329S-1-253.pdf
Availability of 3329S-1-253
QUANTITY
3329S-1-253 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3329S-1-253
Internal Part NumberEIS-3329S-1-253
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3329 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.260" x 0.330" Face x 0.330" H (6.60mm x 8.38mm x 8.38mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3329S-1-253
Related Links3329S, 3329S-1-253 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3329S-1-253 Details Description
Related parts for 3329S-1-253
IDC CABLE - MSR30A/MC34M/X datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 20-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN ASSY RECEPT SOCKET datasheet.pdf
SENSOR PRES 29PSI GAUGE datasheet.pdf
TVS DIODE 47.1VWM BPKG AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BULKHEAD SKT datasheet.pdf