Bourns Inc. 3329S-1-503
3329S-1-503 picture photo
Mfg. Part Number
3329S-1-503
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3329S-1-503.pdf
Availability of 3329S-1-503
QUANTITY
3329S-1-503 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3329S-1-503
Internal Part NumberEIS-3329S-1-503
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
PackagingTube
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.260" x 0.330" Face x 0.330" H (6.60mm x 8.38mm x 8.38mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3329S-1-503
Related Links3329S, 3329S-1-503 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3329S-1-503 Details Description
Related parts for 3329S-1-503
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 22K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IGBT ASSEMBLY 3PHASE 1200V 300A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 0.422 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 6.2A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF MIDDLE datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf