Bourns Inc. 3339P-1-503LF
3339P-1-503LF picture photo
Mfg. Part Number
3339P-1-503LF
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3339P-1-503LF.pdf
Availability of 3339P-1-503LF
QUANTITY
3339P-1-503LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3339P-1-503LF
Internal Part NumberEIS-3339P-1-503LF
PackagingTube
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRound - 0.300" Dia x 0.250" H (7.62mm x 6.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3339P-1-503LF
Related Links3339P-, 3339P-1-503LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3339P-1-503LF Details Description
Related parts for 3339P-1-503LF
CONN HEADER PA 12POS TOP 2MM TIN datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC USB/AC ADP CHARGER 8TDFN datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED 0.36" CC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.75M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 6.3V X5R 008004 datasheet.pdf