Bourns Inc. 3339S-1-500
3339S-1-500 picture photo
Mfg. Part Number
3339S-1-500
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3339S-1-500.pdf
Availability of 3339S-1-500
QUANTITY
3339S-1-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3339S-1-500
Internal Part NumberEIS-3339S-1-500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.320" Face x 0.375" H (9.53mm x 8.13mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3339S-1-500
Related Links3339S, 3339S-1-500 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3339S-1-500 Details Description
Related parts for 3339S-1-500
IC OPAMP GP 50KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 9A HLD T/R datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 20POS 1MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf