Bourns Inc. 3339W-1-501LF
3339W-1-501LF picture photo
Mfg. Part Number
3339W-1-501LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3339W-1-501LF.pdf
Availability of 3339W-1-501LF
QUANTITY
3339W-1-501LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3339W-1-501LF
Internal Part NumberEIS-3339W-1-501LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingModel 3339 Series 5/16" Tube Package 01/Oct/2013
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3339 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns4
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.320" Face x 0.375" H (9.53mm x 8.13mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3339W-1-501LF
Related Links3339W-, 3339W-1-501LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3339W-1-501LF Details Description
Related parts for 3339W-1-501LF
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ASSM FOR 83716-83714 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.43V 500MW SOD323F datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 15POS BLACK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 24W datasheet.pdf