Bourns Inc. 3345P-1-100T
3345P-1-100T picture photo
Mfg. Part Number
3345P-1-100T
Manufacturer
Product Category
Thumbwheel Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3345P-1-100T.pdf
Availability of 3345P-1-100T
QUANTITY
3345P-1-100T Order Process
Ship out your order
Specifications of 3345P-1-100T
Internal Part NumberEIS-3345P-1-100T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyThumbwheel Potentiometers
SeriesTrimpot® 3345 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Size / DimensionRound - 0.495" Dia x 0.315" H (12.57mm x 8.00mm)
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3345P-1-100T
Related Links3345P-, 3345P-1-100T Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3345P-1-100T Details Description
Related parts for 3345P-1-100T
SCR NON-SENS 800V 16A TO-263 datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf