Illinois Capacitor 334MWR050K
334MWR050K picture photo
Mfg. Part Number
334MWR050K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
334MWR050K.pdf
Availability of 334MWR050K
QUANTITY
334MWR050K Order Process
Ship out your order
Specifications of 334MWR050K
Internal Part NumberEIS-334MWR050K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMWR
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC30V
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.453" L (6.00mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)334MWR050K
Related Links334MW, 334MWR050K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
334MWR050K Details Description
Related parts for 334MWR050K
TERM SOLDER TURRET .312" .140"L datasheet.pdf
CABLE MANAGEMENT CARRIER 30" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 10.16MM datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
BS-N-331 STOCK BAG OF 100/ datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf