Illinois Capacitor 334PPB102K
334PPB102K picture photo
Mfg. Part Number
334PPB102K
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 1000VDC RADIAL
Datasheet Download
334PPB102K.pdf
Availability of 334PPB102K
QUANTITY
334PPB102K Order Process
Ship out your order
Specifications of 334PPB102K
Internal Part NumberEIS-334PPB102K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package144
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPB
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 0.670" W (42.50mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)334PPB102K
Related Links334PP, 334PPB102K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
334PPB102K Details Description
Related parts for 334PPB102K
VARISTOR 90V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
CAP CER 6PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf