Bourns Inc. 3352E-1-103LF
3352E-1-103LF picture photo
Mfg. Part Number
3352E-1-103LF
Manufacturer
Product Category
Thumbwheel Potentiometers
Brief Description
POT 10K OHM THUMBWHEEL CERM ST
Datasheet Download
3352E-1-103LF.pdf
Availability of 3352E-1-103LF
QUANTITY
3352E-1-103LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3352E-1-103LF
Internal Part NumberEIS-3352E-1-103LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyThumbwheel Potentiometers
SeriesTrimpot® 3352 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Size / DimensionRound - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm)
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3352E-1-103LF
Related Links3352E-, 3352E-1-103LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3352E-1-103LF Details Description
Related parts for 3352E-1-103LF
IC SUPERVISOR P/P 4.63V SC70-3 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 25MHZ 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC 4-PORT HUB FOR USB 32-QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC SMC datasheet.pdf
IC REDRIVER USB 3.0 2CH 24VQFN datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 55POS datasheet.pdf