Bourns Inc. 3352E-1-105
3352E-1-105 picture photo
Mfg. Part Number
3352E-1-105
Manufacturer
Product Category
Thumbwheel Potentiometers
Brief Description
POT 1.0M OHM THUMBWHEEL CERM ST
Datasheet Download
3352E-1-105.pdf
Availability of 3352E-1-105
QUANTITY
3352E-1-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3352E-1-105
Internal Part NumberEIS-3352E-1-105
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyThumbwheel Potentiometers
SeriesTrimpot® 3352 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Size / DimensionRound - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm)
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3352E-1-105
Related Links3352E, 3352E-1-105 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3352E-1-105 Details Description
Related parts for 3352E-1-105
JUMPER-H9992TR/1853WH/H9992TR10" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SL100 PIN HDR SEL LD TIER 1 80 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 20V 4.5A/3.5A 8DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-36V 24VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR RA datasheet.pdf
EE XP-E AMBER datasheet.pdf
Connector Header 56 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf