Bourns Inc. 3352E-1-105LF
3352E-1-105LF picture photo
Mfg. Part Number
3352E-1-105LF
Manufacturer
Product Category
Thumbwheel Potentiometers
Brief Description
POT 1.0M OHM THUMBWHEEL CERM ST
Datasheet Download
3352E-1-105LF.pdf
Availability of 3352E-1-105LF
QUANTITY
3352E-1-105LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3352E-1-105LF
Internal Part NumberEIS-3352E-1-105LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyThumbwheel Potentiometers
SeriesTrimpot® 3352 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Size / DimensionRound - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm)
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3352E-1-105LF
Related Links3352E-, 3352E-1-105LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3352E-1-105LF Details Description
Related parts for 3352E-1-105LF
RES SMD 332K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 1210 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 120V TO-277A datasheet.pdf
OSC MEMS 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CAP FILM 0.001 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf