Bourns Inc. 3352H-1-102
3352H-1-102 picture photo
Mfg. Part Number
3352H-1-102
Brief Description
POT 1.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST
Datasheet Download
3352H-1-102.pdf
Availability of 3352H-1-102
QUANTITY
3352H-1-102 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3352H-1-102
Internal Part NumberEIS-3352H-1-102
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Size / DimensionRound - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm)
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3352H-1-102
Related Links3352H, 3352H-1-102 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3352H-1-102 Details Description
Related parts for 3352H-1-102
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DF11 .ABDBP050C0.0010.01 5A datasheet.pdf
MODULE PLUG-IN DSPIC33FJ16GP102 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
3M 4910 VHB 2" SQ - 5/PACK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf