Bourns Inc. 3352H-1-202
3352H-1-202 picture photo
Mfg. Part Number
3352H-1-202
Brief Description
POT 2.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST
Datasheet Download
3352H-1-202.pdf
Availability of 3352H-1-202
QUANTITY
3352H-1-202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3352H-1-202
Internal Part NumberEIS-3352H-1-202
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Size / DimensionRound - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3352H-1-202
Related Links3352H, 3352H-1-202 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3352H-1-202 Details Description
Related parts for 3352H-1-202
IDC CABLE - MKR24K/MC24M/MPD24K datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.67V SC70-4 datasheet.pdf
CONN MALE M12 3POS STR 7M CABLE datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CRIMP HEAD .070" TERM 20-22AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf