Bourns Inc. 3352H-1-205
3352H-1-205 picture photo
Mfg. Part Number
3352H-1-205
Brief Description
POT 2.0M OHM THUMBWHEEL CERM ST
Datasheet Download
3352H-1-205.pdf
Availability of 3352H-1-205
QUANTITY
3352H-1-205 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3352H-1-205
Internal Part NumberEIS-3352H-1-205
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Size / DimensionRound - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3352H-1-205
Related Links3352H, 3352H-1-205 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3352H-1-205 Details Description
Related parts for 3352H-1-205
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 100NS 52PLCC datasheet.pdf
TRANSFORMER 1:1 350UH datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf