Bourns Inc. 3352P-1-105
3352P-1-105 picture photo
Mfg. Part Number
3352P-1-105
Manufacturer
Product Category
Thumbwheel Potentiometers
Brief Description
POT 1.0M OHM THUMBWHEEL CERM ST
Datasheet Download
3352P-1-105.pdf
Availability of 3352P-1-105
QUANTITY
3352P-1-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3352P-1-105
Internal Part NumberEIS-3352P-1-105
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyThumbwheel Potentiometers
SeriesTrimpot® 3352 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Size / DimensionRound - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm)
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3352P-1-105
Related Links3352P, 3352P-1-105 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3352P-1-105 Details Description
Related parts for 3352P-1-105
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 3V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 23.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf