Bourns Inc. 3352P-1-504
3352P-1-504 picture photo
Mfg. Part Number
3352P-1-504
Manufacturer
Product Category
Thumbwheel Potentiometers
Brief Description
POT 500K OHM THUMBWHEEL CERM ST
Datasheet Download
3352P-1-504.pdf
Availability of 3352P-1-504
QUANTITY
3352P-1-504 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3352P-1-504
Internal Part NumberEIS-3352P-1-504
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyThumbwheel Potentiometers
SeriesTrimpot® 3352 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Size / DimensionRound - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3352P-1-504
Related Links3352P, 3352P-1-504 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3352P-1-504 Details Description
Related parts for 3352P-1-504
JUMPER-H1505TR/A2015S/H1505TR 8" datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1A SOT-428 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 668X datasheet.pdf
HEADER SOLDER CUP 2.54MM datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
SSD 32GB 2.5" SATA II 5V datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf