Bourns Inc. 3352T-1-504
3352T-1-504 picture photo
Mfg. Part Number
3352T-1-504
Manufacturer
Product Category
Thumbwheel Potentiometers
Brief Description
POT 500K OHM THUMBWHEEL CERM ST
Datasheet Download
3352T-1-504.pdf
Availability of 3352T-1-504
QUANTITY
3352T-1-504 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3352T-1-504
Internal Part NumberEIS-3352T-1-504
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyThumbwheel Potentiometers
SeriesTrimpot® 3352 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Size / DimensionRound - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3352T-1-504
Related Links3352T, 3352T-1-504 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3352T-1-504 Details Description
Related parts for 3352T-1-504
RES SMD 0.05 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT HSG FLAG .187 YELLOW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 128POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 120W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf