Bourns Inc. 3352W-1-202
3352W-1-202 picture photo
Mfg. Part Number
3352W-1-202
Manufacturer
Product Category
Thumbwheel Potentiometers
Brief Description
POT 2.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST
Datasheet Download
3352W-1-202.pdf
Availability of 3352W-1-202
QUANTITY
3352W-1-202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3352W-1-202
Internal Part NumberEIS-3352W-1-202
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyThumbwheel Potentiometers
SeriesTrimpot® 3352 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Size / DimensionRound - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm)
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3352W-1-202
Related Links3352W, 3352W-1-202 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3352W-1-202 Details Description
Related parts for 3352W-1-202
JUMPER-H1507TR/A3048G/H1505TR 4" datasheet.pdf
IC LCD SEGMENT DRIVER VQFP48 TR datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ADJ HYSTER SOT23-5 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 27POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC OP AMP LP HI SPEED 8-UMAX datasheet.pdf
RES WIREWOUND 3.3 OHM 3W datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 GR/W SN/PB datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
D4N-2C62R datasheet.pdf
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf