Illinois Capacitor 335MHBS50K2H
335MHBS50K2H picture photo
Mfg. Part Number
335MHBS50K2H
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 900V RADIAL
Datasheet Download
335MHBS50K2H.pdf
Availability of 335MHBS50K2H
QUANTITY
335MHBS50K2H Order Process
Ship out your order
Specifications of 335MHBS50K2H
Internal Part NumberEIS-335MHBS50K2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package175
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMHBS
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC900V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)11 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)335MHBS50K2H
Related Links335MHB, 335MHBS50K2H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
335MHBS50K2H Details Description
Related parts for 335MHBS50K2H
RES SMD 374 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARD EDGE 62POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TXRX ESD 3.3V RS-485/422 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 0.309 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 122.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf