Illinois Capacitor 335MKP275KF
335MKP275KF picture photo
Mfg. Part Number
335MKP275KF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 275V RADIAL
Datasheet Download
335MKP275KF.pdf
Availability of 335MKP275KF
QUANTITY
335MKP275KF Order Process
Ship out your order
Specifications of 335MKP275KF
Internal Part NumberEIS-335MKP275KF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
TerminationPC Pins
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)335MKP275KF
Related Links335MK, 335MKP275KF Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
335MKP275KF Details Description
Related parts for 335MKP275KF
IC CONTRLR HOTSWAP NEGVOLT 8-DIP datasheet.pdf
IC COUNTER 14STAGE BINARY 16-DIP datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R MCRPWR 8-SOIC datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SSOP datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER CTRLR 28-QSOP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V U2J 0805 datasheet.pdf
DC/DC 3KVDC DIP 1W 15V TO +/-9V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
LED GREEN 5MM ROUND T/H datasheet.pdf