Illinois Capacitor 335MWR250K
335MWR250K picture photo
Mfg. Part Number
335MWR250K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 250V AXIAL
Datasheet Download
335MWR250K.pdf
Availability of 335MWR250K
QUANTITY
335MWR250K Order Process
Ship out your order
Specifications of 335MWR250K
Internal Part NumberEIS-335MWR250K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMWR
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.630" Dia x 1.339" L (16.00mm x 34.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)335MWR250K
Related Links335MW, 335MWR250K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
335MWR250K Details Description
Related parts for 335MWR250K
CIR BRKR THRM 1A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
GDT 90V 25% 5KA DIN RAIL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
SENSOR 15PSI AF MV MONO datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 201K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 42POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6POS SLD CUP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
45U 4-POST OPEN FRAME CABINET datasheet.pdf
MOSFET P-CH 75V 100A SMP-FD datasheet.pdf