Illinois Capacitor 335PHC250K
335PHC250K picture photo
Mfg. Part Number
335PHC250K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 250V AXIAL
Datasheet Download
335PHC250K.pdf
Availability of 335PHC250K
QUANTITY
335PHC250K Order Process
Ship out your order
Specifications of 335PHC250K
Internal Part NumberEIS-335PHC250K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHC
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4.4 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.610" Dia x 1.339" L (15.50mm x 34.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)335PHC250K
Related Links335PH, 335PHC250K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
335PHC250K Details Description
Related parts for 335PHC250K
RES SMD 47K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 07POS STR datasheet.pdf
CAP CER 30PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK GEAR 1.8KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 1M OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 430NH 470MA 1.15 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf