Illinois Capacitor 335PSB102K2R
335PSB102K2R picture photo
Mfg. Part Number
335PSB102K2R
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 1KV RADIAL
Datasheet Download
335PSB102K2R.pdf
Availability of 335PSB102K2R
QUANTITY
335PSB102K2R Order Process
Ship out your order
Specifications of 335PSB102K2R
Internal Part NumberEIS-335PSB102K2R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC575V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)2.8 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)335PSB102K2R
Related Links335PSB, 335PSB102K2R Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
335PSB102K2R Details Description
Related parts for 335PSB102K2R
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC 8051 CPU PREC ADC/DAC 64-TQFP datasheet.pdf
IC LATCH OCT TRANSP D 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPECIAL CONNECTOR TYPE E2FQ datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
D4F-220-1R datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1W MELF datasheet.pdf