Illinois Capacitor 335SVH050MCR
335SVH050MCR picture photo
Mfg. Part Number
335SVH050MCR
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
335SVH050MCR.pdf
Availability of 335SVH050MCR
QUANTITY
335SVH050MCR Order Process
Ship out your order
Specifications of 335SVH050MCR
Internal Part NumberEIS-335SVH050MCR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSVH
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)70.33 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)335SVH050MCR
Related Links335SVH, 335SVH050MCR Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
335SVH050MCR Details Description
Related parts for 335SVH050MCR
DC/DC CONVERTER 0.8-2.5V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
SHEETING REFLECTIVE 3" X 5YD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.5A 95 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR PRESS ABSOLUTE 15PSI datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 50MM datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
DIV BY 10 ATTENUATOR PLUG ON A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf