Bourns Inc. 3360C-1-502
3360C-1-502 picture photo
Mfg. Part Number
3360C-1-502
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 5K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3360C-1-502.pdf
Availability of 3360C-1-502
QUANTITY
3360C-1-502 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3360C-1-502
Internal Part NumberEIS-3360C-1-502
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3360
PackagingTube
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation310°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.093" (2.36mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3360C-1-502
Related Links3360C, 3360C-1-502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3360C-1-502 Details Description
Related parts for 3360C-1-502
CONN DIN 4 PIN FEMALE PCB datasheet.pdf
VARISTOR 22V 120A 0805 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 15PF 25V 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BLACK datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 30K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf