Bourns Inc. 3360P-1-105
3360P-1-105 picture photo
Mfg. Part Number
3360P-1-105
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1M OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3360P-1-105.pdf
Availability of 3360P-1-105
QUANTITY
3360P-1-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3360P-1-105
Internal Part NumberEIS-3360P-1-105
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3360
PackagingTube
TaperLinear
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation310°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.093" (2.36mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3360P-1-105
Related Links3360P, 3360P-1-105 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3360P-1-105 Details Description
Related parts for 3360P-1-105
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 6.81KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMPING M310 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 66.4VWM 118VC 1.5KE datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC COMPARATOR LV 6-MICROPAK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf